Pire ilaçlama

Pire İlaçlama

Tropikal bölgelerden kutuplara, ılıman bölgelerden astropik bölgelere kadar hemen hemen her yerde yaşayabilen pireler, fizyolojik yapıları sayesinde memeli hayvanların ve kuşların derilerine tutunarak onların kanlarını emerler. Sürekli  taşıyıcısını değiştirmesi nedeni ile pireler hastalık taşıma riski yüksek hayvanlardır. Bir taşıyıcısından diğer taşıyıcısına  kan yolu ile hastalık bulaştırbilmektedir. Pire ilaçlama ise yapılmadığı takdirde büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Pire İlaçlama

Pire İlaçlama

Üzerinde yaşadığı canlıdan günde ortalama 4 veya 5 kez kan emmektedirler ve kan emme işlemleri sonra erdikten sonra yumurta bırakma işlemini yerlerine getirmektedirler.Pirelerin boyları 1.5 milimetreden 3.3 milimetreye kadar  farklılık göstermekte olup renkleri sarı,siyah,kırmızı,kahverengi olabilmektedir. Pirelerin boyları ve renkleri üzerinde yaşadığı canlıya ve bulunduğu yere göre değişiklik göstermektedir.

Dünya genelinde 1500 ile 1600 arasında  pire türü olduğu bilinmektedir. Pireler her ortamda yaşayabilmekle birlikte sıcak havaları ve yaz mevsimini çok sevmektedirler. Sıcak havalarda daha çabuk üreyebilmektedirler. İnsanlara diğer evcil hayvanlardan geçmesi olasılığı vardır.Kan emme işlemi öncesinde o noktayı uyuşturabildiğinden dolayı kan emme işlemini çoğu zaman hissetmemekteyiz. Pire ilaçlama ile pire derdinden kurtulmak mümkündür.

Kan emdiği noktalarda şiddetli kaşıntı ve kızarıklık olmaktadır. Kaşıntı nedeni ile vücutta tahrişe, kızarıklığa neden olmaktadır. Kaşınan yerler kanama nedeni ile enfeksiyon kapabilmektedir. Bunun dışında pireler diğer hayvanlardan da insanlara hastalık taşıyabilmektedir.

Pire Çeşitleri Nelerdir?

Kuş Piresi:  Kuşlardan kan emerek hayatta kalan bu pire türünün bir defada kan emme süreleri 3-5 saat arasında olabilmektedir. Tüm kuşlarda olabilen bu parazit türü daha çok güvercin ve karga gibi kuşlarda görülmektedir.Diğer Pire türlerine göre koyu renktedirler.

Köpek Piresi: Köpek pireleri köpeklerden kan emerek hayatlarını devam ettirirler. Daha çok siyah ve kahverengi  renklere sahip olan bu pire türleri, köpeklerden taşıdıkları hastalıkları insanlara bulaştırabilmektedirler.

Kedi Piresi: Kedi pireleri kan emerek hayatta kalırlar. Beyaza yakın renklere sahip oldukları için fark edilmeleri diğer pirelere göre daha zordur.Kedilerin bacakları, karın bölgeleri, Halı,Kilim, yolluk gibi yerlerde yaşayabilmektedirler. Seçici bir parazit türüdür ve insanlar üzerinde yaşamamaktadırlar.

Kum (toz) Pireleri: Kum pireleri genellikle toz pireleri olarak anılmaktadır. Tozlu ortamlarda yaşayabildikleri için  halk arasında toz piresi olarak bilinmektedir. Evlerde, yorgan,battaniye yastık,halı gibi toz barındıran yerlerde yaşamaktadırlar. Alerjiye sebebiyet vermektedir. Sürekli kaşıntı yapan bir pire türüdür.Farklı canlılardan kan emdiği için hastalık taşıma riskleri çok fazladır.

İnsan Piresi: İnsandan kan emerek yaşamlarını devam ettirirler. Kıyafetlerde, yatak altlarında, dolap içlerinde yaşayabilmektedirler. İnsan Pireleri hergün beslenmekte olup beslenme sırasında günde ortalama 15 ile 40 arasında yumurta bırakmaktadırlar. Bu pire türlerinin insan üzerinde beslendiği noktalar kaşıntıya maruz kalmasından dolayı enfeksiyon kapma riski  yüksektir.

Pire ile Nasıl Mücadele Edilir?

Pire çok hızlı üreme yapan bir haşere türüdür. Pirelerden kurtulmak için en etkin yol pire ilaçlama işlemidir. Canlılardan kan emerek hayatlarını sürdüren pireler, beslenmelerini tamamladıktan sonra beslendikleri yere yumurta bırakmaktadırlar. Her defasında 15-40 arası sayıda yumurta bırakma kapasiteleri vardır. Dışarıdan alınan ilaçlar pirelerden kurtulma konusunda etkili değildir.Pirelerin bağışıklık sistemleri çok kuvvetlidir ve çok çabuk adapte olabilmektedirler.Profesyonel olarak mücadele edilmediği sürece pirelerden kurtulmak olanaksızdır.İzmir böcek ilaçlama işleminden, uzman kişiler tarafından yapılmadığı sürece sonuç  alınamamaktadır. Bununla birlikte evde kendi yöntemleri ile veya dışarıdan aldıkları ilaçlar yöntemi ile pire ilaçlama yapmak sağlık problemleri doğurabileceği gibi var olan haşere problemini de çözmemektedir. Pire ile karşılaşılması durumunda mutlaka profesyonel yardım almak gerekmektedir.

Pire İlaçlama Yöntemleri:  Pire ilaçlama bir süreçtir.Pire ilaçlama yapıldığı esnada sadece canlı pireler ölmektedir. Yumurtada olan larva süresindeki pireler  on beş gün içerisinde yumurtalarından çıkmaktadır. Bu nedenle ilaçlama şirketleri ilk pire ilaçlama yapılmasını takiben , ikinci bir pire ilaçlama işlemi mutlaka yapmalıdır. Aksi takdirde pirelerden kurtulmak mümkün olmamaktadır. Detaylı bilgi için bizi arayın. İlaçlama sonrasında mutlaka  ilaçlanan mekan havalandırılmalı ve  mekanın büyüklüğüne, ilaçlamanın şiddetine bağlı olarak belli bir süre girilmemelidir

Bir cevap yazın