kene-izmirbocekilaclama1

Kene İlaçlama

Kene adı verilen haşereler parazit haşere grubu içerisinde yer almaktadır. Keneler evcil ve ya yabani hayvanların vücutlarına yapışarak  ve onların kanını emerek hayatta kalmaktadırlar.Basık bir vücut yapısına sahip olan keneler genellikle koyu renkte ve kızıl olmaktadırlar ve Dünya üzerinde 1000’in üzerinde kene türü bulunmaktadır. Kenelerden kurtulmak için ise en etkili yöntem kene ilaçlama işlemidir.

Kene İlaçlama Nasıl Yapılır?

Kene İlaçlama

Kene İlaçlama

Keneler yumurtadan çıktıklarında 3 bacaklıdırlar ve geliştikçe bacak sayıları da artmaktadır. Yetişkin bir kenede bacak sayısı 8’dir. Keneler Bir ile beş milimetre arasında  değişen keneler güncel yaşamda insanlara evcil hayvanlardan gelebilmekte ve ölümcül olan kırım kanamalı Kongo hastalığını yayabilmektedir. Keneler  o kadar çok hızlı çoğalmaktadır ki önüne geçebilmek için mutlaka kene ilaçlama şirketleri ile iletişime geçip profesyonel destek almak gerekmektedir. Kenelerin üremeleri  mevsimsel olmamakla birlikte aksine sürekli gerçekleşebilmektedir. Erkek kene ile dişinin çiftleşmesini takiben erkek keneler ölmektedir. Fakat dişi keneler  iyice şişene kadar kan emmeye devam etmektedir ve bu işlem bittiğinde kendini güvende hissettiği bir noktaya çekilerek  15000 civarında yumurtayı doğaya bırakabilmektedir. Profesyonel şekilde bir önlem alınmaması insanlar için hayati bir tehlike yaratmaktadır. Kene ilaçlama bu aşamada önemlidir. Son yıllarda ülkemizde özellikle kanamalı Kongo  hastalığı nedeniyle ölümler gözle görülür şekilde artmaktadır ve haberlere konu olmaktadır.

Peki Kanamalı Kırım Kongo Hastalığı Nasıl Bulaşır ve Tedavisi nedir?

Son senelerde Kırım Kanamalı Kongo hastalığının artması ile birlikte bu hastalığın tedavisine yönelik çalışmalar da artmaktadır. Fakat hala  ölümcül bir hastalık olarak nitelenmek yanlış olmaz  ve bir çok kişi bu hastalık nedeni ile maalesef hayatını kaybetmektedir. Kene ısırığı ile karşılaşıldığında mutlaka ama mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Bireysel olarak müdahale edilmesi kesinlikle sakıncalıdır. Halk arasında kenenin yakılması, hızlı bir şekilde çekilmesi gibi yöntemler uygulanmaktadır ve bu son derece yanlış bir uygulamadır. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gidilip uzman sağlık personeli ile iletişime geçilmelidir.

Kene Sizi Isırmadan Siz Keneden Kurtulun

Güncel hayatımızda eğer evcil hayvanınızda ve ya bulunduğunuz ortamda kene ile karşılaşırsanız mutlaka bulunduğunuz ortamı kene ilaçlama ile sterilize ettirmelisiniz. Bunun için profesyonel bir ekiple ve sağlık bakanlığı lisansı olan bir firma ile kene ilaçlama işlemi yapmalısınız.

Kene Tarafından ısırıldığınızda Kırım Kanamalı Kongo hastalığına yakalanıp yakalanmadığınızı anlamanızın bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler çoğunlukla kan ile kusma, yorgunluk, halsizlik, ishal mide bulantısı gibi ortaya çıkmaktadır. Fakat her ne kadar hastalığın tıbben geciktirilmesi mümkün olsa da hala kesin olarak bir çözüm üretilememektedir. Bunun için almanız gereken önlem, kene olabilecek ortamların işi bilen uzman firmalara İzmir böcek ilaçlama faaliyetleri yaptırılmalıdır.

Kene ilaçlama işlemi kesinlikle ciddiye alınması gerekmektedir. Hatta belirli sürelerle kene ilaçlama işlemi tekrar edilirse kene tarafından ısırılma riskiniz sıfıra inmektedir. Profesyonel olarak yapılmayan kene ilaçlama işlemleri ise kenelerin yok olmasını sağlamamakla birlikte bu parazitlerin daha da güçlenmelerine neden olmaktadır. Bazı kene türleri doğru ilaçlama yapılmadığında ilaca karşı bağışıklık kazanabilmektedir.  İlaçlama işi genellikle kokulu ve ya kokusuz işlemler ile yapılabilmektedir. Eğer iç mekanlar için kene ilaçlama işlemi yapılacaksa kokusuz yöntemler kullanılmaktadır. Kokulu yöntem ise bahçe tarla ormanlık alan gibi  açık  yerlere yapılmaktadır.

Bir cevap yazın