kalorifer_bocegi_resim

Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer böcekleri bir çeşit hamam böceğidir aslında. Daha çok kalorifer peteklerinin yakınlarında nemli bölgelerde, ıslak zeminlerde ve akma olan duvarlara yakın bölgelerde yuvalandıklarından dolayı adı halk arasında kalorifer böceği olarak adlandırılmaktadır.Açıkta bırakılan besinleri yiyerek hayatta kalmalarından dolayı evleri mesken edinirler. Kalorifer böceklerinden ancak kalorifer böceği ilaçlama ile kurtulmak mümkündür.

Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer Böceği

Kalorifer Böceği

Yaşadıkları  ve gezindikleri yer itibari ile her türlü mikrobu taşımaktadırlar. Bu mikropları salyaları ve dışkıları  yüzeylere bırakmaktadırlar. Ayrıca beslendikleri yiyeceklerin üzerlerine de mikrop bulaştırıp, insanların çeşitli hastalıklara (verem, tifo, kolera… gibi) yakalanmalarına ve sağlıklarının bozulmasına neden olabilmektedir. Kalorifer böceklerinin kafalarındaki 2 anteni çok güçlü alıcılardır.

Yiyeceklerin yerini  tespit etmede ve  diğer canlılar ile iletişim kurmak için bu antenleri kullanmaktadırlar. Yetişkin bir kalorifer böceği  1,5 cm olabilmekte ve  iki kanat uzunluğu 3,0 cm’yi bulabilmektedir. Kalorifer böceği diğer haşerelere oranla soğuğa daha dayanıklıdır ve -32 dereceye kadar hayatta kalabilmektedir. Ortalama hızları 4-5 kilometre arası olmakta ve   12 katlı bir binayı bir gece içerisinde kat edebilmektedir. Bilinen miktarı ile dünya üzerinde yaklaşık 5000 farklı kalorifer böceği tespit edilmiştir. Kalorifer böcekleri yaygın olarak kahverengi , sarı ve ya kızıl renklere sahiptir. Kalorifer böceği ilaçlama ile bu haşereden kurtulmak mümkündür.

Kalorifer Böcekleri Nereden Gelir ve Nerelerde Yaşarlar?

Kalorifer böcekleri taşıdığımız eşyalar vasıtasıyla, göç yoluyla veya herhangi bir diğer yöntemle gelebilmektedir. Genellikle bodrumlar, evlerin karanlık ve nemli bölgeleri, depolar ve ya kolay  yiyeceğe ulaşabilecekleri yerlerde yaşamaktadırlar. Sıcak ve nem kalorifer böceklerinin sevdiği bir ortamdır ve bu tür yerlerde de sıklıkla bulunurlar. Çözüm üretilmemesi durumunda mantar ve bakteri üretimine katkıda bulunmaktadır ve bu durum sağlık problemleri oluşturmaktadır. O nedenle kalorifer böceği ilaçlama işleminden yararlanmak gerekir.

Kalorifer Böcekleri Nasıl Çoğalırlar?

Kalorifer böcekleri çok hızlı çoğalan bir haşere türüdür. Özellikle sıcak ve nemli ortamlarda hızlı bir şekilde çoğalabilirler ve  dişi kalorifer böceği yumurtalarını sırtında taşımaktadır. Ortalama bir defada 40-50 arası yumurta bırakabilmektedirler. Birkaç gün içerisinde  ise sayıları yüzlerce olabilmektedir. Bu nedenle titizlik ile  çözülmesi gereken hassas bir durumdur.

Peki Kalorifer Böceği ile Nasıl Mücadele Edilmelidir?

Kalorifer böcekleri ile mücadele, mutlaka uzman kişiler tarafından titizlik ile yapılması gereken  Kalorifer böceği ilaçlama işlemi gerektirmektedir. Uzman olmayan, amatör kişiler tarafından yapılan İzmir böcek ilaçlama ilaçlama işlemi hem insan sağlığı açısından sorun teşkil etmektedir hem de haşere probleminize çözüm olmamaktadır. Belli sürelerle yaptıracağınız kalorifer böceği ilaçlama işlemleri sizi ve bulunduğunuz ortamı korumak için yeterli olacaktır. Kalorifer böceği ilaçlama uygulama olarak böcekleri görüldüğü yerlerde değil, yuvalarına ulaştıklarında ölmelerini ve ölü bedeni diğer kalorifer böceklerinin yemesi  üzerine kurulmaktadır. Kalorifer  böceği ilaçlama işlemi yapılan yerlerde böcekler yuvalarına taşıdıkları zehirin etkisi ile yuvalarında ölmektedirler ve diğer kalorifer böcekleri de bu ölü bedenle beslenerek onlar da ölürler. Kalorifer böcekleri ile mücadele etmek için mutlaka ama mutlaka Sağlık Bakanlığı lisansı olan bir şirket ile temasa geçilmesi doğru olacaktır. Piyasada satılan kalorifer ilaçları kişisel kullanım için zarar oluşturabilmektedir.

Bir cevap yazın