hasere-nedir

Haşere nedir?

Haşereler, insan ve hayvanlara bulaşan pek çok hastalığın nedenidir. Dünya üzerinde yaşayan çok farklı türlerde haşere çeşitleri vardır. Haşere nedir diye sorduğumuzda bu konuyu açmak gerekecektir.

Haşere Nedir?

Hamam böceği, sinek, tahtakurusu, pire, akrep, karınca, bit, kırkayak, örümcek, yaşam alanlarımıza kolayca yerleşebilecek haşere türleridir. Tarih boyunca haşerelerin taşıdığı mikroorganizmalar nedeniyle sıtma, veba gibi hastalıklardan dolayı hayatını kaybeden milyonlarca insan vardır. Haşereler kolaylıkla ortak yaşam alanlarımızda barınabilirler. Haşerelerin ortak özellikleri hızlı bir şekilde üremeleridir. Haşereler, her ortama ayak uydurabilen canlılar olup verdikleri zararlardan kurtulmak için haşerelerle iyi bir şekilde mücadele edilmelidir. Ülkemizde bilinçsiz olarak kullanılan haşerelerle mücadele için çeşitli yöntemler mevcuttur, oysa bu canlılar ile mücadele, halkın sağlığını doğrudan ilgilendiren önem taşıyan ciddi bir meseledir. O nedenle haşere nedir diye sorduğumuzda geniş kapsamlı düşünmeliyiz.

Haşereler, yaşam alanlarımıza birçok yerden girerek yuva yapabilirler. Bu canlı türleri; havalandırma boşlukları, kanalizasyon, banyo ve mutfak giderleri, duvar çatlakları, pencere boşlukları, kırık camlar gibi bir çok alandan giriş yapabilirler. Haşere ile mücadele edilmediği takdirde bu canlılar girdikleri mekanlarda hızla çoğalıp yuva kuracaklardır.

Haşereler ,kanla beslenen canlı türleri olup  bulaşıcı hastalıklara neden olurlar. Hastalıklar hayvanlar yoluyla insanlara bulaşıp, ciddi alerjilere neden olabilirler. İlaçlama konusunda önlem alınmadığı takdirde başta sarılık, tifo, veba gibi çeşitli hastalıklara neden olarak toplu ölümlere kadar yol açabilirler. Sağlığı tehdit eden haşerelerden kurtulmak ve önlem almak için profesyonel haşere ilaçlama firmasıyla iletişime geçmek şarttır. Haşere nedir dediğimizde genellikle aklımıza ilaçlama da gelmektedir.

Haşereler sıcak ve nemli alanlarda yaşamayı severler hızla üremelerini de bu tarz kapalı ortamlarda sağlarlar. Sıcak ve nemli olan kapalı alanların çok daha özenli ve titizlik için de ilaçlanması şarttır. Haşere türlerine göre doğru ilacı ve ilaçlamayı tespit edecek kişiler firmaların bünyesinde çalışan, konusunda uzman kişiler olmalıdır.

Haşerelerle bireysel olarak mücadele etmek hem sağlığınıza zarar verecek hem  boşa zaman harcamanıza neden olacaktır. Yaşam alanlarınızı, haşerelerden kurtarmak için mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, alanında uzman bir firmadan hizmet alınmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın