Hamam Böceği ilaçlama

Hamam Böceği İlaçlama

Hamam böceği eklem bacaklı hayvan  olup altı farklı familyada yaklaşık 4500 tür bulunmaktadır. Genel olarak diğer haşereler gibi sıcak ve nemli ortamları sevmektedirler. 2000 metre yükseklik ve kutuplar hariç dünyanın her noktasında yaşayabilmektedirler. Ancak pek çok zarara sebebiyet veren hamam böceklerinin hamam böceği ilaçlama ile ortadan kaldırılması gerekir.

Hamam Böceği İlaçlama Nasıl Yapılır?

Hamam Böceği İlaçlama

Hamam Böceği İlaçlama

Yetişkin bir hamam böceği  1.5 cm ile 5 cm arasında değişen boyutlara ulaşmaktadır. Bazı kaynaklara göre 300 milyon yıldır dünya üzerinde yaşadıkları söylenen hamam böceklerinin  kimi türleri 1 ay boyunca yemek yemeden yaşayabilmektedirler. Su altında yaklaşık 45 dakika nefes almadan yaşayabilmektedirler. Zor şartlarda hayatta kalma becerisi yüksek olan bu hayvanlar insanlara oranla 15 kat daha fazla radyasyona maruz kalabilmektedirler. Hamam böcekleri parazit canlılar değillerdir fakat yaşadıkları ortam nedeni ile bir çok hastalığa davetiye çıkarabilmektedirler. O nedenle hamam böceği ilaçlama son derece önemlidir.

Hamam böcekleri, kendileri çok güçlü  bir bağışıklık sistemine sahip olmalarına karşın mikrop taşıma konusunda oldukça tehlikelilerdir. Tifo, kolera, verem…vb. bir çok hastalığın virüsünü  insanlara bulaştırabilmektedirler. Doyma duyguları olmayan bu canlılar sürekli  yemek yiyebilmekte ve mideleri sayesinde hızlıca besinleri öğütebilmektedir. Bu nedenle etrafa sürekli dışkı ve salya bırakmaktadırlar. Hamam böceklerinin etrafa dışkı ve salya bırakması nedeni ile  hastalık riskini arttırdığından bahsedebiliriz.Hamam böcekleri kirli ve ya temiz gözetmeksizin her türlü ortamda yaşayabilmektedir. Besin bulduğu her ortam hamam böceklerinin yaşama alanı olarak tanımlanabilir.

Hamam böcekleri  bir çok haşere gibi çok hızlı üreyebilme becerisine sahiptir.  Uygun ortam olduğunda hamam böcekleri 7 gün içerisinde sayılarını 20 kata kadar çıkarabilmektedirler. Genellikle nemli, kapalı, sıcak ortamları seven  hamam böcekleri  bu tür ortamları bulamasa bile üreyebilmektedir. Bir ay içerisinde 2 defa yumurtlayan hamam böcekleri  her defasında  40 ile 50  arası yumurta bırakabilmektedirler.

 Hamam Böcekleri ile Nasıl Mücadele Edilir?

Hamam böceklerinden kurtulmak için mutlaka uzman desteği gerekmektedir. Evde kendi başına yapılan ilaçlamalar sadece hamam böceklerinin ilaçlanan bölgelerde ölmesine neden olmaktadır. Asıl sorun hamam böceklerinin yuvalandığı yerlere ulaşmak ve sorunun kökten çözülmesini sağlamaktır. Hamam böceği ilaçlama bu aşamada önemlidir. Aksi taktirde çok hızlı bir şekilde üreyen ve adapte olan hamam böcekleri  verilen ilaca reaksiyon gösterebilmekte ve  bağışıklık sistemleri ilacın etkilerini saf dışı bırakabilmektedir. Hamam böceği İlaçlama, yöntem ve uygulama açısından profesyonellere teslim edilmesi gereken bir  süreçtir. Bu nedenle dışarıdan alınan ilaçlar ile evde  kendi başına yapılması ve ya kalitesiz amatör İzmir böcek  ilaçlama firmalarına yaptırılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu tür uygulamalar hem insan sağlığını etkilemekte hem de yapılan işten netice alınamamasına neden olmaktadır.

 Hamam Böceği İlaçlama Yöntemleri:

Hamam böceği ilaçlama ev,bina,fırın,gıda işleri yürüten firmalar, fabrikalar,depolar,bodrumlar gibi bir çok alana uygulanacağı için farklı yöntemlerle ilaçlama yapmak gerekmektedir. Hamam böceği ilaçlama işleminde kullanılan ilaçlar sıvı ve ya jel şeklinde olabileceği gibi buharlama  ve  püskürtme şeklinde de olabilmektedir. Gıda ürünlerinin bulunduğu ve ya gıda üretimi  alanında faaliyet gösteren  yerler için tamamen o mekanın tahliyesi mümkün olamayacağından ötürü bu tip yerlerde püskürtme yöntemi kullanılmaktadır. Püskürtme yöntemi ile hamam böceği ilaçlama tamamen hedeflenen noktalara (hamam böceği yuvaları ve ya bu ortama giriş yolları) ilaçlama yapılmaktadır.Özellikle gıda üretimi  ya da satışı yapılan kafe, restoran, market, büfe gibi mekanlarda  genel sağlık şartlarını tehdit etmesi nedeni ile belli aralıklarla ilaçlama yapılması önemlidir. Jel ile hamam böceği ilaçlama yöntemi  ise hastane, klinik gibi 24 saat çalışılan yerlerde uygulanabilmektedir. Bu tür yerlerin tahliyesi mümkün olmadığından jel yöntemi ile ilaçlanması doğru yöntem olacaktır.

Bir cevap yazın