fabrika-ilaclama-2

Fabrika İlaçlama

Fabrikalar, genellikle ağaçlık bölgelerde ya da dere kenarlarına yakın alanlarında kurulduğundan; özellikle kemirgenler olmak üzere, fabrikada üretimi yapılan maddeye bağlı olarak haşerelerin de en çok görüldüğü alanlardan biridir. Fabrika ilaçlama, haşere ve kemirgenlere karşı sıklıkla yapılarak hem üretilen maddelerin hem de çalışanların zarar görmemesini sağlar.

Fabrika İlaçlama Hizmeti

Fabrika İlaçlama

Fabrika İlaçlama

Gıda üretimi yapan fabrikalarda; hamam böceği türleri ile karıncalar çok sık görülür. Bu haşereler, besin maddelerinin bozulmasına neden olarak maddi zarara neden olacağı gibi hijyeni bozarak da üretimi yapılan ürünlerin sağlıksal açıdan zararlı olabilecek hale gelmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra mobilya üretimi yapan fabrikalarda; ağaç kurdu, fare, güve gibi haşere ve kemirgenler maddi zararlara yol açabilmektedir. Bu sebeple fabrika ilaçlama oldukça önemlidir.

Ancak bazı durumlarda da, üretilen madde ile bağlantısı olmayan parazitler fabrikaya giriş yaparak çalışanları olumsuz yönde etkiye bilmektedir. Pire, tahtakurusu ve kene gibi haşereler gerek evcil hayvanlar yoluyla ağaçlık bölge nedeniyle sık görüldüğünden, fabrikaya girerek, salgın hastalıklara ve alerjilere neden olmaktadır. Fabrika ilaçlama ile bunun önüne geçmek mümkündür.

Hem çalışanların sağlığını koruyabilmek hem de üretimi yapılan ürünlerin zarar görmesini engellemek için fabrikalarda düzenli olarak İzmir böcek ilaçlama yapılması şarttır. Sağlık Bakanlığından onaylı olan ve kaliteli ilaçları profesyonel şekilde uygulayan firmalar tarafından yapılması gereken uygulama için amatör yöntemlere başvurmak ciddi problemlere ve maddi zararlara yol açabilir.

Fabrika ilaçlama Firmaları

Fabrikalarda yapılan böcek ilaçlama işlemlerinde, sıvı ilaçlar daha yaygın biçimde kullanıldığı gibi haşere ya da kemirgen türüne bağlı olarak değişmekle birlikte, katı ya da toz ilaçlar da kullanılabilir. Bununla beraber, fabrikaların yalnızca belirli bir bölümünde haşere ilaçlama yapılabileceği gibi tüm alanlarında da yapılabilmektedir.

Genellikle yemekhane bölümünde daha sık görülen haşere sorunu için lokal uygulama yapılabileceği gibi, fabrikanın tüm alanlarında yapılan işlemler haşereleri yok etmek için daha etkili sonuç vermektedir. Bunun yanı sıra dışarıdan sürekli haşere ya da kemirgen girişinin olduğu alanlar için fabrika ilaçlama yanında bahçe ya da garaj gibi uzantılarının da ilaçlanması da büyük önem taşımaktadır. Özellikle kemirgen girişine karşılık büyük önem taşıyan dış mekan ilaçlaması için sıvı ya da katı ilaçların kullanılması şarttır.

Fabrika ilaçlama Servisi

Fabrika ilaçlama için sıvı ilaçlar yoluyla yapılacak uygulamalarda alanın en az yarım saat boyunca kapalı tutulması gereklidir. Bu nedenle fabrikalarda haşere sorunlarına karşı yapılan işlemler genellikle hafta sonları ya da hafta içleri geç saatlerde uygulanır. Ancak bununla beraber, 7/24 faaliyette olan fabrikalar için yapılacak uygulamalarda, alanın yarım saat boşaltılması gereklidir. Özellikle gıda fabrikaları için besinlerin zarar görmemesi ya da ilaçtan etkilenmemesi büyük önem taşıdığından, fabrika ilaçlama, profesyonel ve sağlık bakanlığından onaylı şirketler tarafından yapılmalıdır. Kalitesiz ilaçlar kullanılarak basit yöntemler ile yapılacak uygulamalar, ciddi sağlık sorunları beraberinde getirebileceği gibi maddi zararlara da yol açabilecektir.

Bir cevap yazın