Çekirge ilaçlama

Çekirge İlaçlama

Sıcak bölgelerde yaşayan çekirgeler en fazla 5 ay kadar yaşayabilmektedir. Göçmen çekirgeler boyları itibari ile 4 santimetreden  15 santimetreye kadar ulaşmaktadır.  Genellikle tarlalarda yaşayan bu haşere grubu  çiftçilerin yetiştirdikleri ürünlere oldukça zarar vermektedirler. Çiftçilerin bir yıl boyunca uğraşıp hasat almayı beklediği ürünlere  saldıran çekirgeler  ürünleri yiyerek  veya zedeleyerek maddi zarara neden olmaktadırlar. Bu sebeple belirli aralıklarla çekirge ilaçlama işlemi yapılmalıdır.

Çekirge İlaçlama

Çekirge İlaçlama

Çekirgeler  kışın bitmesiyle birlikte ortaya çıkar ve diğer kışın başlamasıyla ortadan kalkarlar. Dişi çekirgeler bir çiftleşmede ortalama 80 tane yumurta çıkarabilmektedirler. 5 aylık ömürleri boyunca üç defa çiftleşen bu haşereler toplamda 250 tane yavru dünyaya getirebilmektedirler. Bu da demek oluyor ki küçük bir çekirge sürüsü yaz sonunda hasatı büyük ölçüde zarara uğratacak boyutlara ulaşmaktadır. Bu nedenle titizlik ile üzerinde durulması ve profesyonel bir İzmir böcek ilaçlama şirketi tarafından çekirge ilaçlama işlemi uygulanması gerekmektedir.

Çekirgeler yemek buldukları sürece insanların olduğu bölgelerden uzak dururlar fakat yiyecek bulamadıklarında ev içlerine kadar girerler. Çekirgelerin ev içerisine girmeleri bazı tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Çekirge ile beslenen bazı diğer canlıların da insanların yaşadığı yerlere gelmesine neden olmaktadır.  Çekirge ile beslenen fare,yılan gibi canlıların insanların bulunduğu yerlere gelmesi ile birlikte insan açısından sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki çekirgeler ile mücadele edilmelidir ve çekirge ilaçlama işlemi profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Çekirge ilaçlama işlemi profesyonel kişiler tarafından yapılmadığı sürece sağlık problemleri yaratmaktadır. Ayrıca uygun bir şekilde yapılmayan çekirge ilaçlama işlemi fayda sağlamazken problemin daha da büyümesine neden olabilir. Bu sebeple çekirge ilaçlama yapılacaksa mutlaka profesyonel kişilerden destek alınmalıdır.

Geçici çözümlerle çekirgelerden kurtulmak mümkün değildir. Bu nedenle amatör uygulamalardan mutlaka uzak durmak gerekir. Tarla, bahçe ve evlerinizde çekirge sorunu yaşıyorsanız bunun önlemini ancak doğru bir uygulama ile alabilirsiniz. Çekirgeler türlerine göre farklılık gösterse de ortaya çıkardıkları sorunlar genellikle aynıdır. Yani hangi türde olursa olsun bir çekirge sorunu yaşıyorsanız mutlaka çekirge ilaçlama yaptırmanız gerekir. Uzman kişiler tarafından yapılacak ilaçlama ile çekirge probleminden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın