Böcek ilaçlama

Böcek ilaçlama nasıl yapılır?

Böcekler, haşereler, kemirgen ve parazitler hayatımızın her döneminde her alanda karşımıza çıkan, zararlı canlılardır. Bazıları bıraktıkları mikropların bulaşması sonucunda ciddi hastalıkların sebepleri olabildiği gibi bazıları ise eşyalara ve yiyeceklere verdikleri zararlarla maddi kayıplara neden olabilmektedirler. Haşerelerden kurtulmak haşere ilaçlama ile mümkündür ve her tür haşere, böcek türü için farklı ilaçlama teknikleri uygulanır. Çünkü her haşerenin biyolojik yapısı farklıdır, buna bağlı olarak da bu zararlıları etkileyecek ilaçların da üretim ve uygulanması farklı olmalıdır. Böcek ilaçlama nasıl yapılır bu aşamada akla gelen ilk sorudur. Aksi halde haşere sorunlarına kesin çözülmemiş olur ve bir süre sonra yeniden aynı sorunlarla karşılaşılır. Profesyonel böcek ilaçlama şirketleri ile bu sorunlarınıza son vermeniz mümkündür. Derya İlaçlama bu konuda sizlere yardımcı oluyor.

Böcek ilaçlama nasıl yapılır?

Böcek ilaçlama nasıl yapılır?

Böcek ilaçlama nasıl yapılır?

Böcek ilaçlama şirketleri tarafından uygulanan haşere ilaçlama teknikleri, haşerenin çeşidine, bulundukları yere ve bu yerlerdeki yoğunluklarına bağlı olarak belirlenir. Kokulu sıvı ilaçlama, kokusuz sıvı ilaçlama, jel ilaçlama bu tekniklerdendir. Böcek ilaçlama nasıl yapılır şimdi bu sorunun cevabına bakacağız.

Kokulu sıvı ilaçlama: Çıyan, pire, kene, bit, akrep, yılan, uyuz böceği, kertenkele, kırkayak, tahtakurusu gibi her tür haşere ve böcek için uygulanabilmesi mümkün olan bir böcek ilaçlama tekniğidir. Bu teknikte kullanılan ilaçlar, diğerlerine göre daha etkili olduğundan insanlarla teması kesinlikle önlenmelidir. Aksi halde solunum yolları rahatsızlıkları olmak üzere, zehirlenmeler de görülebilir. Ayrıca bu ilaçların önlem alınmadığı takdirde çevreye de zararı vardır. Bu nedenle kokulu sıvı ilaçlama işlemi gerçekleştirilmeden önce alınması gereken önlemler hakkında böcek ilaçlama firmaları tarafından gerekli bilgiler alınmalı ve bu doğrultuda işlem gerçekleştirilmelidir. Kokulu böcek ilaçlama, ev, iş yeri, okul, hastane, fırın, park, bahçe gibi her tür açık ya da kapalı alanda gerçekleştirilmesi mümkün olan bir uygulamadır. Gıdaların kolayca kaldırılabileceği yerler olması bu böcek ilaçlama hizmetinin alıp alınamayacağı konusunda oldukça önemlidir.

Kokulu sıvı ilaçlama öncesinde alınması gereken önlemler.
1. Ambalajından çıkarılmış gıdalar, poşetlenerek ağızları kapatılmalı ve ilaçların temas edemeyeceği yerlere saklanmalıdır.
2. Varsa çocuk ya da bebeklerinizin oyuncakları poşetlenip kaldırılmalıdır.
3. İlaçlama yapılacak alanlarda varsa akvaryumlar kaldırılmalı, kaldırılamayacak büyüklükte iseler de, üstleri kapatılıp, üzerlerine ıslak havlu konulmalıdır.
4. Varsa evcil hayvanlarınız, ilaçlama böcek ilaçlama işleminin gerçekleştirileceği alandan çıkartılmalıdır.
5. Evde bulunan halı, kilim, koltuk gibi eşyalar dışarıya çıkartılmamalıdır. Çünkü bu gibi eşyalarda da böcek, haşere zararlıların olması mümkündür.

Böcek ilaçlama şirketleri tarafından gerçekleştirilen, kokulu böcek ilaçlama sırasında, alanda maskeli olarak çalışacak ilaçlama ekipleri dışında herhangi bir kişi bulunmamalıdır. Buharlama yöntemi ile gerçekleştirilen bu ilaçlama ardından da sadece mutfak gereçleri sudan geçirilerek ve varsa çocuklarınız kullandıkları yatak örtüleri, eşyalar yıkanarak yaşanabilecek sorunlar engellenmiş olunur. Kokulu ilaçlama sırasında 2 saat kadar kapalı kalacak alan ardından yarım saat havalandırılma yeterli olacaktır.

Kokusuz sıvı ilaçlama: Kokulu ilaçlama kadar etkisi olan bu ilaçlama tekniği, gıdaların fazla bulunduğu, insanların toplu halde bulunduğu, ilaçlama sırasında alanın terk edilemeyeceği lokanta, restaurant, fırın gibi mekanlarda gerçekleştirilir. Gümüşçün, güve, karınca, tespih böceği, halı böceği, danaburnu gibi haşere ve zehirli, gider böcekleri, parazitler için uygulanmakta olan kokusuz böcek ilaçlaması, kokusuz olduğundan uygulandığı sırada insanlara rahatsızlık vermez ve alanın terk edilmesine gerek duyulmaz. İnsan sağlığına ve çevreye yan etkisi olmadığından böcek ilaçlama şirketleri tarafından sıkça talep edilen yöntemdir. Bu ilaçlama her tür alana temas edebildiğinden, evlerin bodrum, çatı katlarında, kömürlüklerde de haşerelerden kurtulmak için uygulanması mümkün olan böcek ilaçlama yöntemidir.

Jel ilaçlama: böcek ilaçlama firmalar tarafından sıkça talep edilen böcek ilaçlama teknikleri arasında jel ilaçlama da vardır. Çünkü şırınga ya da silikon tabanca ile en ufak kuytu köşelere ufak parçalar halinde ilaçların bırakılması ile gerçekleştirilen bu ilaçlama öncesinde herhangi bir önleme gerek duyulmaz. Dolap içleri, kapı, pencere pervazları, çamaşır makinesi, fırın altları gibi yerlere uygulanan jel böcek ilaçlamada bırakılan ilaçları yiyen haşereler yuvarlarında ölürler ve bu haşereleri de bir diğeri yiyerek ölür. Bu şekilde devam eden döngü sonrasında kısa sürede tüm böceklerden kurtulmuş olunur. Daha çok vücut dirençleri kuvvetli böcek ve haşereler için uygulanan bu haşere ilaçlama işlemi, hamam böcekleri, alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, kalorifer böceği, karafatmadan kurtulmak için uygulanabilecek en etkili ilaçlamadır. İlaçlama sonrasında, ilaçların konulduğu yerler ıslak bez ile temizlenmemelidir. İlacın etkisi bu sayede daha uzun süreli olacaktır. yaklaşık 6 ay kadar bir süre devam eden jel ilaçlama etkisi sayesinde günlük yaşamınıza devam ederken, böcek sorunlarınızdan kurtulmuş olursunuz.

Tüm ilaçlama tekniklerinin uygulanması profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi halde hassasiyet ve tecrübe gerektiren böcek ilaçlama işlemleri sonrasında sadece zaman kaybı yaşamış olursunuz. Bu yüzden haşere türünü belirleyebilecek ve bu haşerelerin nerelerde yaşıyor olabileceğini doğru şekilde tespit edebilecek eğitimi almış haşere ilaçlama ekipleri ile çalışan, Sağlık Bakanlığı onaylı böcek ilaçlama şirketleri tercih edilmelidir. İzmir böcek ilaçlama şirketleri arasında yer alan Derya ilaçlama olarak sizlere 7/24 haşere ile mücadele ve böceklerden kurtulmak için yardımcı olmaya, hizmet vermeye devam etmekteyiz. İlaçlarımız ziraat mühendisleri tarafından üretildiğinden, ilaçlarımızın insan sağlığına ve çevreye hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın