Tahta kurtları, tahta ve ağaçların içlerinde yaşayan hayvanlardır. Tahta kurtu tahtalar içerisinde güçlü çene yapısı ile rahatlıkla ilerleyebilmektedir.  Tahta içresinde ilerlerken insanların duyabileceği bir şekilde ses rahatsız edici bir ses çıkartırlar. Tahta kurtları evlerimizde genellikle eski tahta eşyalar, mobilyalar, kitaplıklar… gibi yerlerde bulunabilirler.  Tahtaları kemiren bu canlılar ev içerisine ufak tahta parçaları bırakarak evin kirlenmesine neden olmaktadırlar. Tabi mobilyalara verdiği zararlar daha önemlidir. Değeri yüksek olan antika eşyalar sıklıkla tahta kurtlarının hedefi olmaktadır. Ayrıca evlerin tabanlarında bulunan ahşap döşemeleri ve parkeleri de kemirerek onlara zarar vermektedirler. Verdikleri zarar ile eşyaların  ömürlerini kısaltan bu haşereler önüne geçilmediği zaman oldukça hızlı üreyebilmektedir.

Tahta kurtları Nasıl Ürerler?

Tahta kuruları yumurtlama yöntemi  ile üremektedir.  Çiftleşme dönemlerinde yaklaşık 95 100 arası yumurta bırakabilmektedirler. Bu yumurtaları genellikle evlerde eski mobilyaların içerisine bırakmaktadırlar.

tahtakurdu

Tahta Kurtlarından nasıl kurtulunur?

Tahta Kurtlarından kurtulmak için mutlaka  tahta kurtu ilaçlama yaptırılmalıdır. Aksi taktirde tahta  kuruları rahat ev ortamında kendi kendine sürekli çoğalmakta ve eşyalara maddi zararlar vermektedir. Profesyonel bir İzmir böcek ilaçlama firması ile tahta kurdu ilaçlama işlemi yapılması hem  doğru sonuç almanıza hem de sağlığınızın korunmasına yardımcı olmaktadır. Uzman kişiler tarafından yapılmayan tahta kurdu ilaçlama işlemleri sağlığınızı tehdit etmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir