Güve Nedir?

Güveler yapıları itibari ile çok hassas bir vücuda sahiptirler. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde barınamazlar. Pire, bit, kene gibi haşerelerden farklı olarak kan emerek beslenmezler. İnsanlara zararlı dolaylı olarak gerçekleşir. Işığa karşı çok hassas olan bu canlılar genellikle dolap içlerinde giysi aralarında yaşamaktadırlar.  ‘Temel olarak 2 tür güve vardır diyebiliriz ve bunlar kanatlı ve kanatsız güvelerdir. Yetişkin bir güve 15 milimetreye kadar erişebilmektedir. Işığa karşı hassas olmaları nedeni ile gündüzleri dinlenip geceleri aktif bir şekilde beslenebilirler. Besin olarak kıyafetleri ve bitkileri yiyebilmektedirler. Kafalarında bulunan 2 adet anten güvelerin duyu organlarıdır.

 

 

Güveler Nasıl Çoğalmaktadır?

Güveler Dünya üzerinde bir çok yerde yaşayabilmektedir.  Güveler eşeyle üremektedirler ve 2 eşeye ihtiyaçları vardır. Yaz mevsimleri ve sıcaklarda daha çabuk çoğalabilmektedirler.  Yetişkin  bir güve yılda 4 5 defa üreyebilmektedir.  Kış mevsiminde ve soğuklarda güve yumurtaları 45 50 gün içerisinde olgunlaşırken yaz mevsiminde bu süre 10 güne kadar inmektedir.

guveilac

Güve Türleri Nelerdir?

 

Tahıl Güveleri: Tahıl ve bakliyat üzerinde yaşayabilen ve tarım ürünlerine büyük zarar veren bir güve türüdür. Güve ilaçlaması yapılmadığı zaman tarımdan beklenilen verimi büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu nedenle uzman kişiler tarafından  profesyonel  şekilde İzmir böcek ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Bireysel yapılan güve ilaçlama işlemleri hem hasata hem de insan sağlığına zarar verebilmektedir.

 

Deri Güvesi: Deri güveleri hayvansal ürünler ile beslenmekte olup genellikle evlerde hayvansal tekstil ürünleri ve deri kıyafetleri yiyerek hayatta kalmaktadır. Deriden yapılmış koltuk, ayakkabı , eldiven, mont, elbise  gibi eşyalara büyük zararlar vermektedir.

Halı Güvesi: İsminden de anlaşılacağı üzere bu tip güveler evlerde bulunan halı kilim gibi yer eşyalarının arasında yaşamakta ve bu tip eşyalara zarar vermektedirler.

 

Güvelerden Kurtulmak ?

Güvelerin insanlara dolaylı yoldan zararlarını ortadan kaldırmak önemlidir. Güveler her ne kadar diğer haşereler kadar direk etki etmese de gezindikleri yerler açısından her an bakteri üretebilecek tehlikeyi barındırmaktadır. Bu nedenle mutlaka çözüm için uzman bir güve ilaçlama şirketine müracaat edilmelidir. Güve ilaçlama ciddi bir iştir ve amatörlerin eline bırakılmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>