Çiyan İlaçlama

Çiyanlar rutubetli yerlerde yaşayan zehirli, bu nedenle tehlikeli haşerelerdir. Böcek ve örümcekler ile beslenen çiyanlar , insanlara saldırmazlar fakat evlerde yaşayan çiyanlar rutubetli ve karanlık yerleri sevdikleri için genellikle ayakkabı terlik gibi eşyaların içersine saklanabilirler. Bu durum insanlar açısından tehlike yaratmaktadır. Çiyanların soktukları yerde iki adet küçük yara izi oluşmaktadır. Tıpkı zehirli diğer hayvanlar gibi soktukları yerde acı ve uyuşma hissi uyandırırlar. Özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde hayati tehlike yaratabilirler. Bu nedenle titizlik ile mücadele edilmesi gerekmektedir. Yetişkin bir çiyan 30 santimetreye kadar ulaşmaktadır. Farklı çiyan türleri olmakla birlikte genellikle turuncu ve ya kahverengi görünüşe sahiptirler. Daha önce belirtildiği gibi çiyan ilaçlama işlemi titizlik ile yürütülmelidir çünkü çiyanlar hızlı hareket etmektedirler. Çiyan ilaçlama işlemi ani ve etkili olmak durumundadır yoksa çiyan kaçabilir ve ilacın etkisi geçtiğinde tekrar geri gelebilir. Bu nedenle çiyan ilaçlama işini sağlık bakanlığı  tarafından belgeli profesyonel bir İzmir böcek ilaçlama şirketine yaptırmak hem sağlığınız hem de etkili sonuç almanız açısından önemlidir.

images

Çiyanların vücut yapıları bölmelidir ve her bölmede  bir çift ayakları mevcuttur ve kırkayaktan bu yönleri ile ayrılırlar. Bir yerlerde karşılaştığınızda kırkayak ile çiyan arasındaki farkı buradan anlayabilirsiniz.

Çiyan haşereleri genellikle insanların bulunduğu yerlere kapı altlarından penceere kenarlarından ve ya duvarlardaki çatlaklardan girebilmektedir. Bu nedenle çiyanların girebileceği yerlerin kapatılması çiyan tehlikesi ile karşılaşmamanız açısından önem taşır. Çiyanlar insanların yaşadığı yerleri pek ziyaret etmeseler de yiyecek bulmak için mecbur kalabilirler.

Bir cevap yazın